„Mleko i miód” – R. Kaur

Moja ocena: 5/10

„To my zrobiliśmy grę / z miłości”

Opowieść o miłości i kobiecości, ale też o przemocy i stracie. Poezja jest typowo kobieca. Napisana przez kobietę i stworzona dla kobiet.

„Gubię części ciebie tak, jak gubię rzęsy”

Na początku byłam niezwykle zadowolona z wierszy i ich przekazu. Przy wielu potrzebowałam zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym co jest w nich zawarte. Powiem tak… porusza do głębi, ale w jakiejś części są to po prostu myśli napisane wersami. Trochę się zawiodłam, bo myślałam, że cały ten szum wytworzony jest z jakiegoś konkretnego powodu. Niestety, w dużej mierze były to „tumblrowe” wierszyki. Jak dla mnie część typowo feministycznych wierszy była do odstrzału. Na przykład jeden o tym, że „po co golimy nogi, skoro włosy tam rosną, to znaczy, że mają tam być”. Zdecydowanie końcówka mnie zraziła i nie podobała mi się. Według mnie tomik dzieli się na dwie części. Jedną z nich oceniam na 7, a drugą na 3.

„chyba najsmutniejsi / są ci którzy żyją czekając”

Bardzo podobały mi się obrazki, które towarzyszyły wierszom. Dodawały im klimatu swoją uproszczoną formą i delikatną kreską (najczęściej pojedynczą). Tomikowi nie mogę odmówić estetyki i przejrzystości. Podział na części (kochanie, zrywanie itp) to bardzo dobre posunięcie, bo można kolejno wczuć się w każdy z nich i w sytuację autorki. Potem też łatwiej wynajdywać pojedyncze wiersze.

„przede wszystkim kochaj tak / jakbyś tylko to potrafiła”

Czytałam to przez jakieś dwa tygodnie. Hmmm… Może „czytanie” to złe określenie, bo nie czytałam tego, jak normalnej książki. Siadałam wieczorem pod kocem, albo w ogrodzie i czytałam jeden, dwa, trzy wiersze i nad nimi myślałam. Niektóre do tej pory siedzą mi w głowie.

„mam / to co mam / i jestem szczęśliwa”

Polecam dlatego, że jest to naprawdę wartościowa książka, z której można wiele wyciągnąć, ale osobiście do mnie nie trafiła w całości. Ale cóż… każdy ma inny gust. Miłej lektury!

 Do następnego!

LiviLivi 💕

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: